Велике спасибі Іванові та Анні Яворським та Басі Барні Андрушко від Відділу ООЛ № 6 для організації інформаційної сесії ООЛ в Філадельфії, штат Пенсильванія, яку 22 квітня провели члени Національної ради ООЛ Марко Гованський та Тома Пиз після презентації книги ректора Львівського УКУ о. Богдана Праха.

Відвідайте “Фото-Відео Архів ООЛ” щоб побачити більше

Лемківська організація активізує відділи у Філадельфії, Пітсбурзі та Сіракузах

Діана Говансьаи-Рейлі (переклад Юлія Кобринович)

На засіданні у Філадельфії Організації Оборони Лемківщини (зліва направо): Леся Нестор, Анна Яворська, Марко Гованский, отець Богдан Прах та Мирон Васильків. Foto – Іко Лабунка

ФІЛАДЕЛЬФІЯ. 9 вересня 1933 року маленька група іммігрантів зібралася на 13-й вулиці в Нью-Йорку щоб надати матеріальну та моральну підтримку своїй батьківщини: Лемківщині, українській етнографічній зоні у Південно-Східній Польщі. Вони обрали комітет, розпочали такі заходи, як створення пересувних бібліотек у Лемківщині задля сприяння освіті. А три роки потому вони провели свій перший національний конгрес у Філадельфії, який офіційно сформував Організацію Оборони Лемківщини в Америці (або ООЛ).

22 квітня цього року ООЛ пожвавила життя своєї Філадельфійської філії прийняттям нових членів, провівши інформаційну сесію, спрямовану на популяризацію місії ООЛ. ООЛ має метою організацію лемків у громадах та проведення навчальної, культурної та гуманітарної роботи серед них. За один день було подано більш ніж десяток членських заяв, і бажаючі все ще мають змогу приєднатися до ООЛ он-лайн або особисто.

Захід, якій відбувся в Українському центрі освіти і культури в Дженкінтаун, штат Пенсільванія, був продовженням кампанії з набору нових членів та просвітництва, яка розпочалась минулого року в Пітсбурзі, з метою поновлення та розширення роботи організації.

“Ви можете запитати: Навіщо мені реєструватися в цій організації? Я і так веду активне життя у церкві, в СУМі [Спілка Української Молоді в Америці], у  кредитній спілки, я роблю багато для України, я відсилаю гроші в Україну… Добре, ви маєте рацію, але я маю сказати вам, що наш фокус унікальний”, –  говорив президент ООЛ Марко Гованский. – “Якщо лемки займають у вашому серці особливе місці і якщо ви до них небайдужі, найкращий спосіб зосередитись на цьому – з нашою допомогою.”

Пан Хованскій пояснив як еволюціонує ООЛ, включаючи використання нових технологій та соціальних засобів масової інформації для ефективнішого спілкування з членами Організації та іншими лемками у всьому світі, а також надання додаткової уваги молодим поколінням американських лемків, які спілкуються в основному англійською мовою.

Він окреслив безліч заходів ООЛ, у тому числі літні фестивалі Лемківської Ватри; майстер-класи з виготовлення лемківського пасхального яйця-крапанки; виставки лемківських митців, таких як Микола Бервінчак; збереження кладовищ та церков на Лемківщині; допомога з генеалогічними дослідженнями тим, хто хоче більше дізнатись про своє лемківське коріння; лекції та книжкові публікації лемківських науковців або з тематики лемків; гуманітарна допомога лемкам, таким як ті, що живуть у розірваних війною областях східної України.

“Ми допомагаємо українцям у цілому, але завжди піклуємося про те, щоб допомогти лемкам”, –  сказав пан Гованский.

Інформаційній сесії 22 квітня передувала презентація доктора філософії преподобного Богдана Праха,  присвячена його книзі “Духовенство Перемиської єпархії та Апостольської адміністрації Лемківщини”. У книзі досліджується період 1939-1989 рр., коли Церква зазнала надзвичайних труднощів Другої світової війни, радянських / німецьких / польських репресій, примусової ліквідації її церковних структур, а також ув’язнення та вигнання як духовенства, так і віруючих. OOЛ має давню історію співпраці з отцем Прахом та фінансово підтримувала дослідження для його книги.

“Ідея створення такого зібрання народилася, коли ми дізналися про презентацію нашого заслуженого гостя о. Богдана Праха. За радянських часів ніхто не говорив про справжню історію, культуру та традиції переслідуваних лемків “, – заявила голова  філадельфійського відділення ООЛ Анна Яворська.

Отець Прах, який є ректором Українського католицького університету у Львові, народився у Польщі та написав дисертацію про Лемківщину. “Я широко використовував досягнення та роботу Організації Оборони Лемківщини”, – розповів він про своє наукове життя під час репресивного комуністичного періоду 1970-х і 1980-х років.  – “А без вашого фінансування і публікації в Америці та інших країнах ця література була б недоступною для нас у Польщі. Це було основою, зокрема ваш журнал “Лемківщина”. У мене є всі випуски “Лемківщини” з самого першого і по сьогоднішній”.

Отець Прах пояснив, як багато лемків, яких було депортовано до Радянської України в 1940-х роках, боялися виражати свою унікальну культуру та використовувати лемківську рідну мову, замість російської. Як наслідок, свідомість і культура лемків в Україні почали зникати. Зараз Український Католицький Університет заснував Центр досліджень українсько-польсько-словацьких кордонів та виховує ядро молодих лемківських вчених. Отець Прах закликав членів ООЛ продовжувати співпрацювати з УКУ через освітні обміни, конференції та інші види академічної роботи.

ООЛ проведе чергову інформаційну сесію в Сіракузах, штат Нью-Йорк, опівдні 1 липня в неділю, в Українському національному домі, 1317 West Fayette St. Засідання в Сіракузах буде відзначено виступом Ярослава Галика – президента Світової федерації українських лемківських об’єднань (відомої своїм українським акронімом СФУЛО),  та недовгим виконанням лемківських народних пісень співачкою Юлією Досною. (Пані Досна також буде зіркою майбутнього фестивалю Лемківська Ватра в Еленвілі, Нью-Йорк, 7-8 липня).

Щоб отримати додаткову інформацію про заходи OOЛ, зареєструватися як член OOЛ або підписатися на журнал “Лемківщина” в Інтернеті, завітайте на веб-сайт організації на www.lemko-ool.com.


Опубліковано в  Ukrainian Weekly 8 червня 2018р.

Джерело: http://www.ukrweekly.com/uwwp/lemko-organization-reinvigorating-branches-in-philadelphia-pittsburgh-and-syracuse/

 

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.